20 Φεβ 2017

Κλειδώνει την πρωτιά η Προοδευτική...54 - 50 στην Αμφιλοχία

Για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Προοδευτική κέρδισε εκτός έδρας το Γ.Ο. Αμφιλοχίας με 54 - 50. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βασίλη Ζαρκάδα ουσιαστικά "κλείδωσε" την πρωτιά στον Όμιλο, καθώς χρειάζεται μία νίκη στους δύο αγώνες που έχει για να κλείσει την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην κορυφή.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο +4. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά και προηγήθηκαν ακόμα και με διψήφια διαφορά, όμως οι παίκτες του Σωτήρη Σταμούλη μάζεψαν τη διαφορά, χωρίς όμως να πετύχουν την ολική ανατροπή στο φινάλε.
Ο Διαμάντης με 16 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ακολούθησαν ο Νίκας με 13 και ο Μπουσμπουρέλης με 10. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 29 πόντους και ακολούθησε ο Μακρής με 13.

Δεκάλεπτα: 16-15, 9-14, 10-13, 15-12.

Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ (Σωτήρης Σταμούλης): Μπουσμπουρέλης 10, Διαμάντης 16(4), Τηγάνης  5(1), Κοτσίνης 2, Μπίνας 4, Νίκας 13(1), Μαλιγιάννης, Τραγουδάρας, Πρεβεζάνος, Κοντοστέργιος.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Βασίλης Ζαρκάδας): Τσάσσης 29, Μακρής 13(2), Ζαμπάρας 4, Διαμάντης 6(2), Καλαμπαλίκης 2, Φραγγελάκης, Χαντζής, Αραχωβίτης, Φωτόπουλος, Μπαλωμένος, Κατερινόπουλος.