29 Ιαν 2017

Μπήκε με το δεξί στο δεύτερο γύρο ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας ο Vivechrom  Α.Ο. Αγρινίου που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με σκορ 64 - 55. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έφτασε τις 10 στο πρωτάθλημα έχοντας πέντε εντός έδρας και πέντε εκτός έδρας.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως μετά το 11 - 14 οι γηπεδούχοι με σερί 11 - 0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γκρέκα λίγο μπροστά από τη γραμμή του κέντρου προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22 - 14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 8 - 0 το σκορ έγινε 30 - 14, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με ένα πόντο. Με νέο σερί 8 - 0 ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 42 - 35, όμως ξανά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ κοντά και προηγήθηκαν με 49 - 48 στο 30ο λεπτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. περιόρισε επιθετικά τη ΧΑΝΘ και με επιμέρους σκορ 16 - 6 έφτασε στην τελική επικράτηση με σημαντική συμβολή του αρχηγού του Χρήστου Μπαρούχα που σημείωσε δύο τρίποντα και έκανε και ένα καθοριστικό κλέψιμο βγάζοντας ασίστ στο Μήτσου.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Μπερερής με 14 πόντους, 11 πρόσθεσε ο Θεοδόσης Γκόβας και 10 ο Φώτης Τάσσος. Από την ομάδα της ΧΑΝΘ πρώτος σκόρερ ήταν ο Θοδωρής Ελευθεριάδης με 20 και ακολούθησαν οι Βλάχος και Γεωργάκης με 13.

Δεκάλεπτα: 22 - 14, 34 - 35, 48 - 49, 64 - 55.

Διαιτητές: Λογοθέτης - Καρπάνος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 14(2), Τάσσος 10, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7(2), Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 8, Γκόβας 11(1), Μακρής 2, Δασκαλάκης.

ΧΑΝΘ (Σωτήρης Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 2, Αμπατζάς 2, Βλάχος 13, Ερμείδης, Ελευθεριάδης 20, Γεωργάκης 13(2), Δούκας, Λευκαδίτης 2, Φυλακτός, Μελίδης 3(1).