4 Ιαν 2017

Δεν κινδύνεψε και πήρε το βαθμό ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα απέναντι στην ΑΕΚ και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0 - 0 στο ΟΑΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις κλασικότερες ευκαιρίες με δύο τετ α τετ του Κλέσιο, ο Κυριακίδης κράτησε όταν χρειάστηκε και φάνηκε ότι αν υπήρχαν περισσότερες επιλογές τα "καναρίνια" θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη.
Μετά από ένα "φτωχό" πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις οι δύο ομάδες προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κλέσιο να μη νικά το Μπάρκα δύο φορές σε τετ α τετ στο 67΄ και το 89΄ και τον Κυριακίδη να αντιδρά σωστά στο 78΄, στο 88΄ και στο 92΄ σε προσπάθειες των Γιόχανσον, Σιμόες και Λαμπρόπουλου.
Το τελικό 0 - 0 έφερε την ΑΕΚ στους 21 βαθμούς και τον Παναιτωλικό στους 16.

Σουτ του Αϊντάρεβιτς έδιωξε ο Κυριακίδης και στη συνέχεια νέο σουτ του Μάνταλου έφυγε άουτ.
Κεφαλιά του Γιόχανσον απέκρουσε ο Κυριακίδης.
11΄ Σουτ του Μάνταλου απέκρουσε ο Κυριακίδης.
23΄ Σέντρα του Γκάλο ο Πέκχαρτ βρήκε τη μπάλα που έφυγε άουτ.
25΄ Κόρνερ του Μάνταλου ο Κυριακίδης δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα έφτασε στον Πέκχαρτ που σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει στο Μαρκόφσκι.
47΄ Φάουλ του Μάνταλου η μπάλα κόντραρε στο Μουνιός και πέρασε κόρνερ.
51΄ Πάσα του Μάνταλου στο Σιμόες που σούταρε άουτ.
65΄ Σέντρα του Μουνιός ο Μπάρκας αιφνιδιάζεται και διώχνει σε κόρνερ.
67΄ Σέντρα του Μπακασέτα κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε άουτ.
67΄ Ο Κλέσιο κλέβει τη μπάλα από τον Κολοβέτσιο, περνά το Λαμπρόπουλο και απέναντι από το Μπάρκα σουτάρει άουτ.
76΄ Σουτ του Μάνταλου έφυγε άουτ.
78΄ Σέντρα του Γκάλο ο Γιόχανσον σουτάρει και διώχνει ο Κυριακίδης.
88΄ Σουτ του Σιμόες έδιωξε ο Κυριακίδης.
89΄ Ο Κλέσιο με κούρσα βγαίνει απέναντι στο Μπάρκα πλασάρει και διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
92΄ Σέντρα του Ντίντακ κεφαλιά του Λαμπρόπουλου διώχνει εντυπωσιακά ο Κυριακίδης.

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (85΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Ροντρίγκεζ (66΄ Μπακασέτας), Πέκχαρτ (78΄ Βάργκας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Ρότσα, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Κουτρομάνος (93΄ Μαλής), Πάουλο, Μουνιός, Κλέσιο, Ρόσα (87΄ Βασιλούδης), Μαρκόφσκι (82΄ λ.τ. Παπουτσογιαννόπουλος).