29 Ιαν 2017

Φινάλε με νίκη στον πρώτο γύρο για τον Αίολο

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού, που επιβλήθηκε στο κλειστό του Αστακού του Α.Σ. Μαχητές Δόξα Πεύκων με 74 - 66. Έτσι η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού στην παρθενική της συμμετοχή στην κατηγορία βρίσκεται στο πρώτο μισό στην 5η θέση ισόβαθμη με την ΑΕΛ στους 24 βαθμούς.
Ο Αίολος που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κιτσούλη και στη διάρκεια του αγώνα έχασε με τραυματισμό τους Λυμπάρη και Κατσαρέ, προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 17 - 1 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξανάφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή κλείνοντας το ημίχρονο με 39 - 25. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο χωρίς όμως οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού να τους επιτρέψουν να κάνουν την ολική ανατροπή.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Κακλαμάνος με 19 πόντους και ακολούθησε ο Φάνης Κουμπούρας με 17. Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Δίπλαρος με 18 πόντους, ενώ ο Τζαουάρα πρόσθεσε 15.

Δεκάλεπτα: 22-14, 39-25, 59-37, 74-66.

Διαιτητές: Θεονάς, Σκούτας, Γιακείμη.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 4, Θεοδωράκος, Κουμπούρας 17(1), Παπαδιονυσίου 8, Κατσαρές, Κακλαμάνος 19(5), Γκιζόγιαννης 8, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 2.

Α.Σ. ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 7(1), Βελισσαρίου 6(2), Γερομιχαλός 8, Καλαμπάκας 6, Ναούμης 1, Στόλης 3, Δίπλαρος 18(3), Τάταρης 2, Τζαουάρα 15.