30 Ιαν 2017

Ήττα στην Ξάνθη για τον Τρικούπη

Την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας γνώρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης από την Ασπίδα Ξάνθης με σκορ 72 - 65. Έτσι στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη 10η θέση με 23 βαθμούς με την Ασπίδα να καλύπτει με τη σημερινή διαφορά αυτή του πρώτου αγώνα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημά του με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3. Η ίδια διαφορά ήταν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Ασπίδας κατάφεραν να ξεφύγουν λίγο στο σκορ και να πάρουν τη νίκη.
Τη μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη έκανε ο Γιώργος Ασημάκης που σημείωσε 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα ο Τσιαβές με 12 και ο Μανδαλάκης με 10. Μοναδικός παίκτης του Τρικούπη με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τοπουζίδης που σημείωσε 11.

Διαιτητές: Ταρεμάης - Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 21-21, 41-38, 53-50, 72-65.

Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 9(1), Γρούδος 1, Τσιώγκας, Στεφανίδης, Τσιαβές 12(1), Κουτσογιάννης 9, Ασημάκης 26(3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 10(1), Πετς 5(1).

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Ιωάννου 8(2), Βουρνάς 9, Τοπουζίδης 11(1), Μουράτογλου 8(1), Σταυρόπουλος 9, Παπαρέγκας 7, Γεωργιάδης 5(1) ,Μουρίκης, Ψάλτου 8.