19 Ιαν 2017

Ήττα στην παράταση για τον Τρικούπη στην Κατερίνη

Την ήττα στην παράταση με σκορ 83-82 (72-72 κανονικός αγώνας) γνώρισε το απόγευμα της Τετάρτης στην Κατερίνη η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη στο πλαίσιο της 13ης εξ αναβολής αγωνιστικής.
Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με του γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με σκορ 40-36.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει στην ομάδα του Μεσολογγίου που κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να την βρει μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 54-59.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι χάρη σε επιθετικά ριμπάουντ και δεύτερες επιθέσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα θα καταφέρουν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράσταση εκμεταλλευόμενοι και την τελευταία κακή επίθεση της ομάδας του Μεσολογγίου 0:14΄ δεύτερα που δεν κατάφερε να εκδήλωση καν σουτ με το σκορ στο 72-72 με το παιχνίδι να οδηγείτε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι θα είναι αυτοί που με πιο καθαρό μυαλό θα πάρουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς με 83-77  με τους παίκτες του Χαρίλαου με επιμέρους σκορ 5-0 να διαμορφώνουν το τελικό 83-82.
Λίγο πριν την λήξη της παράτασης ο Παπαδιονυσίου θα γυρίσει άσχημα το πόδι του, με αποτέλεσμα να υπάρχει ανησυχία στο στρατόπεδο της ομάδας του Μεσολογγίου.
Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Πιερικού που σημείωσε μια νίκη οξυγόνο ήταν οι Γκογκίδης με 23 πόντους, και Γκοντόπουλος και Καραγκιολίδης με 14 πόντους έκαστος, ενώ για την ομάδα του Μεσολογγίου οι Σταυρόπουλος με 20 πόντους, Μουράτογλου με 16 και Παπαρέγκας με 12, ήταν αυτοί που τράβηξαν στο σκοράρισμα.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Τσοκώλης.

Δεκάλεπτα: 19-20, 21-16, 14-21, 18-13, 11-10 παρ.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Γκοντόπουλος 14 (1), Καλτσούνας, Γκογκίδης 23 (3), Καραγκιολίδης 14 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 7, Κωνσταντινίδης 6, Τσιρογιάννης 9 (1), Παπαμιχαήλ 8.

Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης (Γιάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 3 (1), Βουρνάς 5, Παπαδιονυσίου 8 (1), Μουράτογλου 16 (2), Τοπουζίδης 2, Σταυρόπουλος 20 (3), Παπαρέγκας 12, Γεωργιάδης 6, Μουρίκης 4, Ψάλτου 6.