30 Ιαν 2017

Εφυγε με διπλό από τους Ατλαντες ο Α.Ο. Ζευγαρακίου

Μεγάλη νίκη με 3-1 μέσα στους Ατλαντες, για την ομάδα του Λεωνίδα Ζαχαράτου αναπτερώνοντας τις ελπίδες για την είσοδο στα play-offs και την διεκδίκηση της ανόδου στην Β’ κατηγορία. Απο την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία πλησιάσουν την κορυφή και να διεκδικήσουν την απευθείας άνοδο αποφεύγοντας την διαδικασία των play-offs.
Μοιρασμένο για τις δύο ομάδες το πρώτο ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό, με την μπάλα πάνω κάτω, πλούσιο σε φάσεις αλλά χωρίς γκόλ. Στο δέυτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο των Τσαντώνη και Στρατόπουλου έγιναν πιο απειλητικοί και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκόλ σε διάστημα εννέα λεπτών, απο το 55΄έως το 64′ και να «κλειδώσουν» την νίκη..Οι γηπεδούχοι παρ’ όλο που πίεσαν στη συνέχεια το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκόρ στο 80′ με τον Καρδαρά.
Φάσεις και γκόλ:
11′ Ατομική προσπάθεια του Κωσταρέλου κια πλασέ με τον Γρηγορόπουλο να βάζει την κόντρα τελευταία στιγμή και η μπάλα καταληγει κόρνερ..Το εκτελεί ο Αραχωβίτης στον πρώτο δοκάρι κεφαλιά του προωθημένου Τασόπουλου η μπάλα ελάχιστα άουτ.
19′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ απο τον Ζαρλακούτη η μπάλα περνάει δίπλα απο τη συμβολή των δοκών άουτ.
23′ Αντεπίθεση απο αριστερά με τον Κύριο που βγάζει συρτή σέντρα ο Κ.Πεσλής στην πορεία της μπαλας πιάνει το πλασέ απο κοντά και ο Χασιώτης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.
25΄ Κόρνερ απο δεξιά με τον Ζαρλακούτη ο Γρηγορόπουλος πιάνει την κεφαλιά μέσα απο την μικρή περιοχή και η μπάλα φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι άουτ
34′ Ο Κ.Πεσλής κερδίζει τις κόντρες και μπαίνει στην περιοχή αλλά αργεί να τελειώσει την φάση και όταν πλασάρει ο Τασόπουλος του βάζει την κόντρα διώχνοντας την μπάλα πλάγια.
35′ Σούτ του Αραχωβίτη φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι
38′ Συρτό σούτ του Κωσταρέλου απο πλάγια ο paja κάνει την προβολή αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
50′ Σούτ του Αραχωβίτη απο καλή θέση η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι αόυτ
55′ ΓΚΟΛ: Ο Τσαντώνης κάνει την σέντρα απο αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Στρατόπουλος δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1
60′ ΓΚΟΛ: Ο Στρατόπουλος απο δεξιά πιάνει μονοκόματο σούτ στέλνοντας για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Βασιλείου
64′ ΓΚΟΛ: Συρτό σούτ απο πλάγια δεξιά του Αραχωβίτη η μπάλα περνάει παράλληλα στην εστία και έρχεται ο Τσαντώνης στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την προβολή στέλνοντας για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα
67′ Καλό σούτ του Αντωνόπουλου η μπάλα ελάχιστα άουτ
80′ ΓΚΟΛ: Ο Καρδαράς κερδίζει τις κόντρες μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει εύστοχα τον Χασιώτη για το 1-3
85′ Κεφαλιά του Κωσταρέλου μπλοκάρει ο Βασιλείου
87′ Σούτ του Νταβαρίνου ελάχιστα άουτ

Ατλαντες Αγρινίου: (Ανδρέας Ασημάκης) Βασιλείου, Νταβαρίνος, Γρηγορόπουλος, Αντωνόπουλος, Φ.Πεσλής, Κερασιώτης(66΄Μακρής), Λ.Πεσλής(57′ Καρδαράς), Κύριος, Κορέτσης(73′ Ρεντζέπης), Κ.Πεσλής, Ζαρλακούτης
Α.Ο.Ζευγαρακίου: (Λεωνίδας Ζαχαράτος) Χασιώτης, Ζήσιμος, Αθανασόπουλος, Τασόπουλος, Ε.Καρασάββας, Ζαφείρης, Γ.Καρασάββας, Κωσταρέλος, Α.Paja(54′ Στρατόπουλος), Αραχωβίτης(68′ Κόκορας), Κοκορώνης(46΄Τσαντώνης)
Φωτογραφίες: Γιώργος Πανταζόπουλος