10 Ιαν 2017

Νίκη για Ατλαντες Αγρινίου..3-2 την Παιανία Μάστρου

Σημαντική νίκη πέτυχαν του απόγευμα της Κυριακής οι Ατλαντες Αγρίνιου απένατι στην δυνατή ομάδα της Παιανίας Μάστρου με σκόρ 3-2 και έκαναν ένα βήμα ακόμη στην μάχη που δίνουν για την επάνοδο στην Β’ κατηγορία της ΕΠΣΝΑ.

Πολύ καλο το πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό είχε φάσεις, είχε τέσσερα γκόλ,είχε ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους με τον Θώδη και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών..Το σκόρ άνοιξε ο Κορέτσης με πλασέ στο 8′ για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 21′ με τον Κουτσοθόδωρο, στην συνέχεια ο Ζαρλακούτης με βολίδα δίνει νέο προβάδισμα στην ομάδα του για να έρθει και πάλι με μια στημένη φάση ο Φυλλατιδάκης με κεφαλιά στο 42′ να στείλει τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μια εικόνα που σπάνια συναντάμε σε γήπεδα και είναι μια απο τις όμορφες στιγμές του ποδοσφαίρου.Συγκεκριμένα στο 46′ πέρασε στη θέση του Γρηγορόπουλου ο 14χρονος Λάμπρος Πεσλής και ο αρχηγός της γηπεδούχου ομάδας Φώτης Πεσλής αγωνίζονταν στην ίδια ενδεκάδα με τους δύο γιούς του, καθώς ο άλλος γιός του ο Κωνσταντίνος αγωνίζεται ήδη απο πέρυσι στην ίδια ομάδα με τον πατέρα του.Στο αγωνιστικό κομμάτι και το δεύτερο ημίχρονο είχε ρυθμό αλλά μόνο ένα γκόλ και φτωχό απο τελικές προσπάθειες καθώς οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα κράτησαν μακρυά απο την εστία τους κάθε κίνδυνο και με αντεπιθέσεις προσπαθούσαν να πετύχουν το γκόλ της νίκης.Το νικητήριο γκόλ σημείωσε ο Θώδης στο 76′ με ατομική προσπάθεια και πλασέ.
Διατητές: Α.Θεοφίλης, Λ.Καραπιπέρης, Α.Γκουτσέλης
Κυριότερες φάσεις και γκόλ:
5′ Επίθεση των γηπεδούχων απο δεξιά με τον Θώδη που εξαπολύει το σούτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κ.Πεσλής πιάνει νέο σούτ μέσα απο την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών και καταλήγει κόρνερ.
8′ ΓΚΟΛ: Σέντρα σούτ του Θώδη απο δεξιά, ασθενή απόκρουση του Κάλλη, η μπάλα στρώνεται στον Κορέτση που δεν δυσκολεύεται με πλασέ να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0.
11′ Συρτό σούτ του Πιέρρου μπλοκάρει ο Βασιλείου
21΄ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ απο δεξιά με τον Πλαστήρα κεφαλιά του προωθημένου Σ.Κουτσοθόδωρου η μπάλα στα δίιχτυα και 1-1
26′ Γύρισμα το Φ.Πεσλή στην περιοχή βγάζει τον Θώδη μόνο του με τον Κάλλη αλλά το πλασέ που πιάνει καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων
29′ ΓΚΟΛ: Ο Ζαρλακούτης μεταξύ κέντρου και περιοχής πιάνει εκπληκτικό σούτ και στέλνει την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Κάλλη για το 2-1
33′ Πλασέ του Κ.Πεσλή μπλοκάρει ο Κάλλης
35′ Σούτ του Κολτσίδα η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
38′ Σούτ του Ζαρλακούτη ελαχιστα άουτ
42′ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ και πάλι απο δεξιά με τον Πλαστήρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Φυλλατιδάκης ψηλότερα απο όλους πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2
45΄Σέντρα του Θώδη ο Κορέτσης πιάνει την κεφαλιά και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Κάλλης
73′ Σούτ του Κερασιώτη η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
76′ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Θώδη απο δεξιά κλίνει προς την περιοχή και με φαλτσαριστό αριστερό σούτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2
84΄ Ο Κ.Πεσλής σε αντεπίθεση βλέπει τον Κάλλη μακρυά απο την εστία του και προσπαθεί να του περάσει την μπάλα απο πάνω αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων με διπλή προσπάθεια απομακρύνει τον κίνδυνο
Ατλαντες Αγρινίου: Βασιλείου, Νταβαρίνος, Γρηγορόπουλος (46′ Λ.Πεσλής), Αντωνόπουλος, Φ.Πεσλής, Κερασιώτης, Θώδης, Κύριος, Κορέτσης (86′ Καρδαράς), Κ.Πεσλής (89′ Μακρής), Ζαρλακούτης.
Παιανία Μάστρου: Κάλλης, Σ.Κουτσοθόδωρος, Μπλαχούρας (70′ Α.Κολτσίδας), Σκεπετάρης, Καραμήτσος, Α.Κουτσοθόδωρος (85′ Α.Σύρρος), Ν.Κολτσίδας (85′ Ντίνος), Πλαστήρας, Πιέρρος, Γ.Σύρρος, Φυλλατιδάκης