18 Δεκ 2016

Έκλεισε ιδανικά τη χρονιά ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου...67 - 59 στη Γέφυρα

Το 2016 ήταν μια πολύ καλή χρονιά για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισε εκτός έδρας τον Κ.Σ. Γέφυρας με 67 - 59. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη του Α.Ο.Α. και τέταρτη εκτός έδρας και τον διατήρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα με 16 - 20 με τους Γκόβα και Τάσσο να δίνουν λύσεις στην επίθεση και το Μυλωνίδη να απαντάει για τη Γέφυρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γκόβας συνέχισε να σκοράρει έχοντας συμπαραστάτες τους Γκρέκα και Μπερερή, όμως στο τέλος με συνεχόμενους πόντους του Δανάκη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 36 - 36. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. με σερί 9 - 1 προηγήθηκε με 8, όμως οι γηπεδούχοι με δικό τους σερί 6 - 0 μείωσαν στους 2 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών. 6:25 πριν τη λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Μπίσκα, όμως ο Μήτσου με τρίποντο και ο Τάσσος με δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ έστειλαν τη διαφορά στους 5 για τον Α.Ο.Α. Οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν τη διαφορά, ο Μπίσκας με τρίποντο μείωσε σε 56 - 61, όμως ο Μήτσου με τρίποντο πήγε ξανά τη διαφορά στους 8 και ο Α.Ο.Α. κράτησε τη διαφορά και τη νίκη μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη.
Για την ομάδα της Γέφυρας πρώτος σκόρερ ήταν ο Δανάκης με 18, ο Μυλωνίδης πρόσθεσε 17 και ο Μπίσκας 10. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Θεοδόσης Γκόβας με 22 και ακολούθησαν ο Τάσσος με 13 και ο Μήτσου με 12.

Δεκάλεπτα: 16 – 20, 36 – 36, 43 – 45, 59 – 67.

Διαιτητές: Δημάδης – Ελευθεριάδης.

Κ.Σ. ΓΕΦΥΡΑΣ (Γεώργιος Τουλούμης): Κρομήδας 7, Δανάκης 18(2), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3(1), Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 17(2), Βογιατζής 2, Ιατρίδης, Ταραμάς, Μπίσκας 10(3), Καρούζος 2.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 9(1), Τάσσος 13, Πουρνάρας, Μπαρούχας, Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 12(4), Γκόβας 22(4), Μακρής 3, Κουσιάντζας.