7 Νοε 2016

Διατήρησε το απόλυτο η Προοδευτική

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον 1ο Όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε η Προοδευτική που επιβλήθηκε της Γ.Ε.Α. (Β) με σκορ 68 - 56. Η ομάδα του Βασίλη Ζαρκάδα με πολύ καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και επιθετικές αιχμές τους Τσάσση και Ζαμπάρα έφτασε στο "ροζ φύλλο".
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η Προοδευτική έκλεισε το εικοσάλεπτο προηγούμενη με 4 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι "πάτησαν γκάζι", προηγήθηκαν με 12 και πήραν ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη. Η αποβολή του Ζαμπάρα με ντισκαλιφιέ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου δεν επηρέασε την "Προό" που διατήρησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.
Για τη Γ.Ε.Α. (Β) πρώτος σκόρερ ήταν ο Μινασιάν με 27 πόντους και ακολούθησε ο Ριζογιάννης με 13. Για τους νικητές που αγωνίστηκαν χωρίς τους Χαντζή, Κρητικό και Φραγκελάκη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσάσσης με 18 πόντους, 17 πρόσθεσε ο Ζαμπάρας και 10 ο Διαμάντης.

Δεκάλεπτα: 14 - 17, 16 - 17, 11 - 19, 15 - 15.

Διαιτητές: Διαμαντής - Λύτρας.

Γ.Ε.Α. Β (Νίκος Λιόκαυτος): Πανάκιας 6, Μινασιάν 27(6),Στούμπος 6, Ριζογιάννης 13(1), Τηλυγάδας 2, Μπόχαλης 2, Παναγιωτίδης, Αγγελούλης, Κανδούλας,Λεοντίτης,Γκόλφης, Ντάλλας.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Βασίλης Ζαρκάδας): Τσάσσης 18, Ζαμπάρας 17, Μακρής 7(1), Αραχωβίτης 5, Διαμάντης 10, Κατερινόπουλος 9, Καλαμπαλίκης 2, Ρούσσης, Σαλμούκας,Φωτόπουλος.