6 Νοε 2016

Μεγάλη νίκη για τη Γ.Ε. Αγρινίου στη Βόνιτσα

Στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε. Αγρινίου πέτυχε μεγάλη νίκη επικρατώντας εκτός έδρας του Α.Ο. Βόνιτσας με 71 - 59. Έτσι η ομάδα του Τάσου Σταμάτη διατήρησε το απόλυτο των νικών, ενώ η Βόνιτσα γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7 - 15, όμως ο Α.Ο. Βόνιτσας αντέδρασε και με σερί 7 - 0 πλησίασε στον πόντο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η Γ.Ε.Α. ήταν πολύ καλή στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 27 - 9 προηγήθηκε με 19 πόντους στο ημίχρονο. Με σερί 8 - 0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 11, όμως η Γ.Ε.Α. κατάφερε να διατηρήσει διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Βόνιτσα μείωσε στους 6 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, όμως οι παίκτες της αγρινιώτικης ομάδας με σωστές επιλογές έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κώστας Γεωργούλας με 23 πόντους και ακολούθησε ο Νίκος Τάγκας με 14. Για τους γηπεδούχους ο Κοντογιάννης σημείωσε 17 πόντους, ο Θειακός 16 και ο Σολδάτος 11.

Δεκάλεπτα: 14 - 15, 9 - 27, 21 - 14, 15 - 15.

Διαιτητές: Λιότσος - Λεκατσάς.

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 9(2), Κοντογιάννης 17, Τζέφριος, Σολδάτος 11(3), Χαχαλός, Γεωργάκης 6, Μάρης, Μαζαράκης, Θειακός 16(1), Παπαγιάννης.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σταμάτης): Γυφτάκης 6, Τάγκας 14(1), Καλισώρας 9(3),Σταμουλάκης 6(2), Σταμούλης 7(1), Δάρλας, Σταυρόπουλος 2, Λιόκαυτος, Γεωργούλας 23(3), Ρέντζιος Ν., Τασόπουλος 4, Μινασιάν.