24 Οκτ 2016

Πρεμιέρα με διπλό στη Λευκάδα για την Προοδευτική

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Προοδευτική, η οποία νίκησε τη Δόξα Λευκάδας Β’ με σκόρ 62 – 69.
Οι παίχτες του Βασίλη Ζαρκάδα ξεκίνησαν το παιχνίδι νευρικά χάνοντας αρκετά εύκολα καλαθιά και βολές, με αποτέλεσμα η Δόξα να χτίζει μικρές διαφορές και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18 – 12.  Ίδιο σενάριο και στο δεύτερο δεκάλεπτο  με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν ότι περισσότερο μπορούν μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τη Δόξα να προηγείται με σκορ 33 – 29. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η φιλοξενούμενη ομάδα παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη και στις δύο άκρες του παρκέ και με ηγέτη τον Θανάση Ζαμπάρα που σκόραρε  και μοίρασε την μπάλα εξαιρετικά, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλη με σκόρ 47 – 47. Εκεί μέτρησε η εμπειρία των παιχτών του κόουτς Ζαρκάδα οι οποίοι ακολούθησαν πιστά το πλάνο του αγώνα και είδαν την προσπάθεια τους να αποδίδει καρπούς. Δυνατές άμυνες και έξυπνο παιχνίδι στην επίθεση οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Προοδευτική σε μια νίκη η οποία ίσως αποδειχτεί αρκετά σημαντική στην πορεία του πρωταθλήματος. Σκορ τέταρτου δεκαλέπτου 15 – 22 και τελικό 62 – 69.
Πρωταγωνιστής ο Θανάσης Ζαμπάρας με 25 πόντους και 10 ασίστ. Τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Διαμάντης και Καλαμπαλίκης με 12 και 9 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της Λευκάδας ο Ιωακειμίδης είχε 24 πόντους, 13 είχε ο Ροντογιάννης και 12 ο Σολδάτος.

Δεκάλεπτα: 18-12, 15-17, 14-18, 15-22.

Δόξα Λευκάδας Β' (Κόγκας): Ιωακειμίδης 24(1), Κονιδάρης 7(1), Σολδάτος Π. 12(2), Ζαβιτσάνος 6, Ροντογιάννης 13(2), Θερμος, Κατωπόδης, Κοψιδάς, Λάζαρης,Ζακυνθινος, Κελάριου.

Προοδευτική Αγρινίου (Ζαρκάδας): Διαμαντης 12(2),Ζαμπαρας 25 (10 ασίστ), Μακρής 8, Κατερινόπουλος 4, Τσάσσης 4, Χαντζής 7(1), Καλαμπαλίκης 9, Κρητικός, Σαλμούκας, Πασχάλης, Ρούσης.