5 Οκτ 2016

Καθάρισε στο δεύτερο μέρος ο Αμβρακικός

Την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΝΑ πήρε ο Αμβρακικός Λουτρού που επιβλήθηκε με 6 – 1 του ΠΑΟΚ Καλυβίων στο EMILEON. Το παιχνίδι έληξε με 1 – 1 στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο οι παίκτες του Ηρακλή Στασινού πέτυχαν πέντε τέρματα και πήραν την πρόκριση. Αρκετές οι φάσεις σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και ικανοποίησαν τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα δημιουργώντας προϋποθέσεις για να σκοράρουν και τελικά πέτυχαν το τέρμα που έψαχναν στο 32ο λεπτό με το Ζοτάι. Όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Ζαχαράκης κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε στην εκτέλεση κάνοντας το 1 – 1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στο 55΄ ο Μακρυπίδης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του και στο 61΄ ο Καβαλιέρης με όμορφο μακρινό σουτ έκανε το 1 – 3. Στο 70΄ και στο 75΄ Παγώνης και Καβαλιέρης σημείωσαν δύο ακόμα τέρματα, για να κλείσει το σκορ στο 84΄ με το δεύτερο τέρμα του ο Παγώνης.

Σέντρα του Θάνου Αυγέρη από αριστερά ο Πατσαούρας έδιωξε προ του Μερσιώτη που ήταν σε θέση βολής.
Σέντρα του Καβαλιέρη από αριστερά κεφαλιά του Μερσιώτη έφυγε ελάχιστα άουτ.
10΄ Σουτ του Μερσιώτη από κοντά έδιωξε σωτήρια με προβολή ο Πατσαούρας.
11΄ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Θάνου Αυγέρη έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ ο Μιχάλης.
15΄ Σέντρα του Κουκουγιάννη από αριστερά ο Βασιλόπουλος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προ του Ζαχαράκη.
32΄ Σουτ του Μακρυπίδη απέκρουσε ο Μιχάλης.
32΄ Γέμισμα του Φονιά προβολή του Μερσιώτη η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
33΄ Γκολ. Πάσα του Μερσιώτη ο Ζοτάι με πλασέ κάνει το 0 – 1.
34΄ Μακρινό σουτ του Καβαλιέρη απέκρουσε ο Μιχάλης.
34΄ Πάσα του Θάνου Αυγέρη στο Μερσιώτη που πλάσαρε από κοντά και απέκρουσε ο Μιχάλης.
35΄ Σουτ του Ζοτάι έφυγε άουτ.
38΄ Σουτ του Βελέντζα από καλή θέση κόντραρε στον Κώστα Τσιλίκη.
39΄ Κόρνερ του Κουκουγιάννη ο Νταλαπέρας από καλή θέση ανενόχλητος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και δεν απείλησε το Βασιλόπουλο.
40΄ Κόρνερ του Κουκουγιάννη κεφαλιά του Νταλαπέρα έφυγε άουτ.
42΄ Πάσα του Κουκουγιάννη στο Ζαχαράκη που βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τσιλίκη με τον Κέκελο να δείχνει πέναλτι.
42΄ Γκολ. Ο Ζαχαράκης ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 1 – 1.
49΄ Σουτ του Θάνου Αυγέρη κόντραρε στον Καγκαρά και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μιχάλης.
55΄ Γκολ. Σέντρα του Θάνου Αυγέρη από αριστερά ο Μερσιώτης έστρωσε στο Μακρυπίδη που με κοντινό πλασέ έκανε το 1 – 2.
56΄ Σουτ του Κουκουγιάννη έφυγε άουτ.
58΄ Σουτ του Κουκουγιάννη κόντραρε στο Θεοδωρέλο και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
59΄ Σέντρα του Κουκουγιάννη κεφαλιά του Νταλαπέρα έφυγε άουτ.
61΄ Γκολ. Ο Καβαλιέρης με πολύ όμορφο μακρινό σουτ έκανε το 1 – 3.
70΄ Γκολ. Ο Καβαλιέρης πασάρει στον Παγώνη που από πλάγια δεξιά νικάει το Μιχάλη και κάνει το 1 – 4.
71΄ Φαλτσαριστό φάουλ του Χρήστου Αυγέρη απέκρουσε ο Βασιλόπουλος.
75΄ Γκολ. Καβαλιέρης και Παγώνης συνδυάζονται και τελικός αποδέκτης είναι ο πρώτος που κάνει από κοντά το 1 – 5.
79΄ Μακρινό σουτ του Θάνου Αυγέρη έφυγε ελάχιστα άουτ.
84΄ Γκολ. Πάσα του Μερσιώτη προς τον Παγώνη που παρά τις κόντρες γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ κάνει το 1  - 6.
89΄ Σουτ του Θάνου Αυγέρη έφυγε άουτ.

ΠΑΟΚ ΚΑΛΥΒΙΩΝ (Θεόδωρος Βαϊνάς): Μιχάλης, Λιούλιος, Πατσαούρας, Καγκαράς, Νταλαπέρας (67΄ λ.τ. Βαϊνάς), Γαντζούδης, Τριανταφύλλου (59΄ Αυγέρης Χ.), Μπλάνης, Ζαχαράκης, Βελέντζας (76΄ Στρατόπουλος), Κουκουγιάννης.

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ (Ηρακλής Στασινός): Βασιλόπουλος, Θεοδωρέλος (59΄ Γώγα), Τσιλίκης Κ. (46΄ Γουρούνας), Φονιάς, Τσιλιπάνος, Ζοτάι, Αυγέρης Αθ., Αλπέντζος, Μερσιώτης, Καβαλιέρης, Μακρυπίδης (66΄ Παγώνης).