29 Αυγ 2016

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Το γκολ του Φάνη Γκέκα με τη Σιόν ήταν το «γεγονός» από την παρουσία των Ελλήνων στο εξωτερικό το Σαββατοκύριακο που πέρασε. Στα 36 του χρόνια, ο Λαρισαίος βρίσκει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 7΄ στη νίκη της ομάδας του (3-1) επί της Βαντούζ.

Είναι η 19η αγωνιστική περίοδος στην οποία ο Γκέκας πετυχαίνει γκολ. Φυσικά όλες αυτές οι σεζόν είναι συνεχόμενες, αφού για πρώτη φορά πανηγύρισε το 1998/99 με τη φανέλα της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής. Συνολικά έχει σκοράρει με 13 ομάδες σε πέντε χώρες της Ευρώπης! Η μοναδική που του... ξέφυγε ήταν η Πόρτσμουθ στην οποία αγωνίστηκε ως δανεικός από τη Λεβερκούζεν το δεύτερο εξάμηνο του 2009, χωρίς να πάρει ευκαιρίες.
Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στην Α΄ κατηγορία πρωταθλημάτων του εξωτερικού:
Στέργος Μαρίνος/Σαρλερουά: Εκτός αποστολής
Μιχάλης Σηφάκης/Κόρτραϊκ: Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-1 (Ε) επί της Σεντ Τρούιντεν
Θανάσης Παπάζογλου/Κόρτραϊκ: Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-1 (Ε) επί της Σεντ Τρούιντεν
Δημήτρης Γούτας/Κορτράικ: Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-1 (Ε) επί της Σεντ Τρούιντεν
Σωκρ. Παπασταθόπουλος/Ντόρτμουντ: 90 λεπτά στη νίκη 2-1 (Μ) επί της Μάιντς
Κυριάκος Παπαδόπουλος/Λεβερκούζεν: Στον πάγκο στην ήττα 2-1 (Ε) από τη Γκλάντμπαχ
Κώστας Σταφυλίδης/Αουγκσμπουργκ: 90 λεπτά στην ήττα 0-2 (Μ) από την Βόλφσμπουργκ
ΕΛΒΕΤΙΑ (1)
Φάνης Γκέκας/Σιόν: Αγωνίστηκε 66 λεπτά και άνοιξε το σκορ στο 7΄ στη νίκη 3 1 (Μ) επί της Βαντούζ
ΙΣΡΑΗΛ (1)
Λουκάς Βύντρα/Χάποελ Τελ Αβίβ: Εκτός αποστολής
ΙΤΑΛΙΑ (6)
Κώστας Μανωλάς/Ρόμα: 90 λεπτά στo 2-2 (Ε) με την Κάλιαρι
Βασίλης Τοροσίδης/Ρόμα: Εκτός αποστολής
Ορέστης Καρνέζης/Ουντινέζε: 90 λεπτά στη νίκη 2-0 (Μ) επί της Έμπολι.
Παναγιώτης Κονέ/Ουντινέζε: Μπήκε ως αλλαγή στο 80΄ στη νίκη 2-0 (Μ) επί της Έμπολι
Παναγιώτης Ταχτσίδης/Τορίνο: Έμεινε στον πάγκο στη νίκη 5-1 (Μ) επί της Μπολόνια
Μάριος Οικονόμου/Μπολόνια: 90΄ λεπτά στη βαριά ήττα 5-1 (Ε) από την Τορίνι
ΚΡΟΑΤΙΑ (1)
Σάββας Γκέντσογλου/Χάιντουκ Σπλιτ: Εκτός αποστολής
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (4)
Γιάννης Αναστασίου/Προπονητής Ρόντα: 0-0 (Ε) με τη Βίλεμ
Κώστας Λάμπρου/Βίλεμ: 90 λεπτά στο 0-0 (Μ) με τη Ρόντα
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 3-1 (Μ) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 1-0 (Ε) από τη Χέρενφεεν
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (3)
Ανδρέας Σάμαρης/Μπενφίκα: Έμεινε στον πάγκο στη νίκη 3-1 (Ε) επί της Νασιονάλ
Κώστας Μήτρογλου/Μπενφίκα: Έμεινε στον πάγκο στη νίκη 3-1 (Ε) επί της Νασιονάλ
Τάσος Καραμάνος/Φεϊρένσε: Μπήκε ως αλλαγή στο 64΄ στην ήττα 1-0 (Ε) από την Ρίο Αβε
ΣΚΟΤΙΑ (1)
Γιώργος Σαρρής/Χάμιλτονς: 90 λεπτά στη νίκη 1-0 επί της Ρος Κάουντι
ΣΛΟΒΑΚΙΑ (1)Βασίλης Πλιάτσικας/Σλόβαν Μπρατισλάβα: Εκτός αποστολής
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (1)
Πέτρος Κανακούδης/Ιντερ Τούρκου: Βασικός και αντικαταστάθηκε στο 62΄ στην ήττα 0-1 (Μ) από την Ιλβες
ΙΑΠΩΝΙΑ Αβραάμ Παπαδόπουλος/Τζουμπίλο Ιουάτα: Εκτός αποστολής σε ματς κυπέλλου
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης/Αλ Αχλί: Το πρωτάθλημα έχει διακοπεί και ξεκινά ξανά στις 18 Σεπτεβρίου

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ