17 Απρ 2016

Χάντμπολ γυναικών: Πρωταθλητής στον όμιλό του ο Παναιτωλικός, στα μπαράζ κρίνεται η άνοδος

Το πρωτάθλημα στον 1ο Όμιλο της Α2 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών κατέκτησε η ομάδα του Παναιτωλικού που επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Σεριφάτου Αιγίου με 24 - 20. Η ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου παραμένει αήττητη με 10 νίκες και μία ισοπαλία και θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α1 σε μπαράζ που θα γίνουν το Μάιο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Μετά το 15ο λεπτό ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και πήρε διαφορά τεσσάρων τερμάτων, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 14 - 12, όμως στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία φτάνοντας να προηγηθεί μέχρι και με 7 τέρματα και κλείνοντας το παιχνίδι με το 24 - 20.
Το φινάλε έφερε τους πανηγυρισμούς για την ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου, η οποία πλέον στρέφει την προσοχή της στον επόμενο στόχο που είναι η άνοδος.

Πεντάλεπτα: 1 - 2, 4 - 3, 6 - 5, 9 - 5, 10 - 6, 13 - 9, 14 - 12, 16 - 13, 20 - 14, 22 - 15, 24 - 17, 24 - 20.

Διαιτητές: Αβράμης - Κασάπη.

Γ.Φ.Σ. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Κορομηλά 7, Κολοβού, Δήμου 5, Κραμποκούκη 1, Θεοδώρου, Παυλίδου, Σωτηρίου, Αποστολοπούλου, Παπαδοπούλου Α. 1, Παύλου 1, Καγγελάρη 2, Κωνσταντινίδου 7.

Α.Λ.Κ. ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ (Γιώργος Παπανικολάου): Κυριακοπούλου (Τ/Φ), Γαρταγάνη, Αυγέρη 2, Κολοκυθά 2, Παπαδοπούλου 4, Παπανικολάου - Βουρδέρη, Καρέλα 8, Θανοπούλου 1, Χάλα 1, Ρώση 2.