4 Απρ 2016

Α.Ο. Αγρινίου: Έπεσε μετά από δύο χρόνια το κάστρο

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μετά από δύο χρόνια απέδρασε με το διπλό από την έδρα του Α.Ο. Αγρινίου. Η ομάδα της Λάρισας κέρδισε με 83 - 76 τον Α.Ο.Α. και παρέμεινε στη δεύτερη θέση αφήνοντας την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη στην έβδομη θέση με 35 βαθμούς και ισόβαθμη με το Ανατόλια και το Άργος Ορεστικό.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23 - 20 στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 41 - 41. Η ΑΕΛ προηγήθηκε με 5 στο 30ο λεπτό, όμως ο Α.Ο.Α. αντέδρασε και περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 6 (70 - 64). Όμως οι Λαρισαίοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με επιμέρους 6 - 19 στα τελευταία λεπτά έγιναν η πρώτη ομάδα μετά από δύο χρόνια που φεύγει με το ροζ φύλλο από το Αγρίνιο.
Πρώτος σκόρερ για τον Α.Ο. Αγρινίου ο Ναούμης με 17 και ακολούθησαν ο Μπαρούχας με 13 και ο Γεωργούλας με 12. Για την ΑΕΛ 19 πόντους πέτυχε ο Πολίτης, 18 ο Σαριμπαλίδης και 16 ο Μαλτέσιος.

Δεκάλεπτα: 20 - 23, 41 - 41, 55 - 60, 76 - 83.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Κυρίλης 3(1), Μπερερής 9(1), Παραπούρας 5(1), Ναούμης 17(2), Μπαρούχας 13(3), Σκαρλάτος 2, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 8.

ΑΕΛ (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 5, Αθανασόπουλος 7(1), Σαριμπαλίδης 18(6), Τσούτσος 9(1), Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 9(1), Μαλτέσιος 16, Πολίτης 19(3), Παπακώστας, Φιλιππόπουλος.