18 Απρ 2016

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Αίολος Αστακού...83 - 58 την ΕΑΚ Θεσσαλονίκης

Δε δυσκολεύτηκε να κάνει το "25 στα 25" στο 2ο όμιλο της Β΄ Εθνικής ο Αίολος Αστακού απέναντι στην ΕΑΚ Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού κέρδισε με 83 - 58 στο κλειστό της Βόνιτσας και έφτασε τους 50 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Οι γηπεδούχοι πάτησαν από την αρχή "γκάζι" και πήραν διψήφια διαφορά πόντων πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σημείωσαν 49 πόντους και έστειλαν τη διαφορά στους 15. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αίολο να μην αφήνει κανένα περιθώριο και να φτάνει στο τελικό +25.
Ο Μπρόζος με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν ο Κιτσούλης με 14 και ο Παππάς με 11. Για τους φιλοξενούμενους Γαϊτανίδης και Πολιτόπουλος σημείωσαν από 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28 - 15, 49 - 34, 67 - 50, 83 - 58.

Διαιτητές: Μαντήλας - Ζιώγας.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 21(1), Μπεκατώρος, Παππάς 11(1), Μακρής 3(1), Θανόπουλος 6(2), Κακλαμάνος 9(1), Κιτσούλης 14(1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 8, Κατσαρές 5, Δουρούκης.

Ε.Α.Κ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Τσούρμας): Δικταπανίδης 2, Καλπαξίδης 6, Γαρέζος, Γαϊτανίδης 10(1), Παπαθανασίου 7, Δάλπας 5(1), Γιαννουζάκος 8(2), Καραϊσκάκης, Μπέγας 9(3), Πολιτόπουλος 10, Νεσσής 1, Τσουτσούκας.