20 Μαρ 2016

Μεγάλη νίκη στο φινάλε

Το γκολ του Μάρκος Πάουλο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με την ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος μέσος στο 94ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαρόχα και έκανε το 1 - 0 δίνοντας στα "καναρίνια" μια μεγάλη νίκη.
Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τους Κυριακίδη και Μπαρόχα να νικάνε Τζεμπούρ και Ουάρντα στις σημαντικότερες. Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε.Κ. είχε στο ξεκίνημα άκαρπη υπεροχή, αλλά στο τέλος ο Παναιτωλικός έκανε φάσεις φτάνοντας στο "τρίποντο" στο τελευταίο λεπτό.

Σουτ του Αραβίδη έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κυριακίδη.
15΄ Σουτ του Μύγα έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπαρόχα.
20΄ Σουτ του Μάνταλου έφυγε άουτ.
21΄ Μακρινό σουτ του Φερέιρα απέκρουσε εύκολα ο Μπαρόχα.
26΄ Σουτ του Γκάλο απέκρουσε ο Κυριακίδης.
28΄ Σέντρα του Μάνταλου κεφαλιά του Τζεμπούρ απέκρουσε ο Κυριακίδης.
32΄ Κεφαλιά πάσα του Μαρκόφσκι στο Μουνιός που πλασάρει και ο Μπαρόχα αποκρούει.
34΄ Μακρινό σουτ του Ντίντακ έφυγε άουτ.
42΄ Ο Τζεμπούρ μπαίνει από δεξιά, φτάνει απέναντι στον Κυριακίδη, πλασάρει και διώχνει ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
43΄ Φαλτσαριστό σουτ του Ουάρντα έδιωξε δύσκολα ο Μπαρόχα.
66΄ Φάουλ του Μάνταλου λίγο πάνω από το δοκάρι.
70΄ Πάσα του Μάκου στο Μαρκόφσκι που σουτάρει λίγο άουτ.
74΄ Κόρνερ Μάνταλου κεφαλιά του Λαμπρόπουλου κόντραρε και έδιωξε δύσκολα ο Κυριακίδης και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στο Μπουονανότε που σούταρε και κόντραραν οι αμυντικοί.
88΄ Σουτ του Μουνιός έφυγε άουτ.
90΄ Σουτ του Μπουονανότε από καλή θέση πάνω από το δοκάρι.
93΄ Φαουλ του Μάρκος Πάουλο έφυγε άουτ.
94΄ Γκολ. Σέντρα Κλέσιο ο Βασιλείου κόντραρε και η μπάλα έφτασε στον Πάουλο που σούταρε στα δίχτυα για το 1 - 0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Ρουμπουλάκου, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Μάκος, Πάουλο, Φερέιρα (72΄ Βασιλούδης), Ουάρντα (90΄ Βασιλείου), Μουνιός, Μαρκόφσκι (83΄ Κλέσιο).

Α.Ε.Κ. (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Ντίντακ, Γκάλο, Άρθο, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Γιόχανσον (63΄ Κορδέρο), Βάργκας (60΄ Μπουονανότε), Τζεμπούρ, Μάνταλος, Αραβίδης (77΄ Πέκχαρτ).