13 Μαρ 2016

Εκτός έδρας ήττα για τον Α.Ο. Αγρινίου από το Ανατόλια

Την ήττα στη Θεσσαλονίκη από το Ανατόλια με σκορ 81 - 55 γνώρισε ο Α.Ο. Αγρινίου. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη δεν είχε καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ένατη ήττα της στο πρωτάθλημα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 9 στο πρώτο δεκάλεπτ, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +8. Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους 22 - 7 έφερε τη διαφορά στους 23 και το Ανατόλια στην τελευταία περίοδο διατήρησε τη διαφορά φτάνοντας στο 81 - 55.
Ο Γαλανίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 και ακολούθησαν ο Σιώμος με 15 και ο Γκατζιάς με 12. Από τον Α.Ο.Α. ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Παραπούρας με 11.

Δεκάλεπτα: 25 - 16, 43 - 35, 65 - 42, 81 - 55.

Διαιτητές: Ταρενίδης - Ελευθεριάδης.

ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 12(2), Δοξάκης 3(1), Σιώπης 6, Γαλανίδης 16(3), Τριανταφυλλίδης 7(1), Θεοδωρίδης 2, Καραμανώλης 7. Βρεττάς 4, Σιώμος 15(1), Βεργίνης 9(1).

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Μπερερής 9, Παραπούρας 11(1), Ναούμης 5(1), Μπαρούχας 2, Σκαρλάτος 4, Κυριλής 2, Μήτσου 7, Γεωργούλας 3, Αναστασάκης 9, Πουρνάρας 3.