24 Ιαν 2016

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Α.Ο. Αγρινίου στο Άργος Ορεστικό

Στις λεπτομέρειες έχασε ο Α.Ο. Αγρινίου το παιχνίδι στο Άργος Ορεστικό με 70 - 68 από την τοπική ομάδα. Ο Α.Ο.Α. αν και αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο σκόρερ του το Σωκράτη Ναούμη που ήταν τραυματίας, διεκδίκησε μέχρι το τέλος το παιχνίδι και το έχασε στο τελευταίο άστοχο σουτ.
Έτσι με ρεκόρ 8 - 6 ο Α.Ο. Αγρινίου ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς και ισοβαθμεί με το Άργος Ορεστικό στην 5η θέση.
Το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσαν μόλις 8 πόντους και το Άργος Ορεστικό προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35 - 28. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε και παρότι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. με αντεπίθεση κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στο δίποντο. Στην τελευταία επίθεση οι παίκτες της ομάδας του Χρήστου Μυριούνη αστόχησαν και οι γηπεδούχοι πήραν το "ροζ φύλλο".
Από τους γηπεδούχους ο Κόττας ήταν πρώτος σκόρερ με 30 πόντους και ο Τράντας 13. Πρώτος σκόρερ του Α.Ο. Αγρινίου ήταν ο Μπερερής με 21, ο Γεωργούλας είχε 17 και ο Μπαρούχας 11.

Δεκάλεπτα: 18 - 20, 35 - 28, 50 - 43, 70 - 68.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος - Τζήμα.

Α.Σ. ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7(1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 5(1), Μπέλλος, Τσουμάνας, Τράντας 13(2), Κόττας 30(4), Μανδαλάκης 9(1), Χαντζόπουλος 6, Μποζίνης, Παντελίδης.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 21(1), Δασκαλάκης, Παραπούρας 3(1), Μπαρούχας 11(2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 6, Γεωργούλας 17(3), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.