14 Δεκ 2015

Πήρε το ντέρμπι και έμεινε μόνος στην κορυφή ο Αίολος Αστακού

Ο Αίολος Αστακός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στο 2ο Όμιλο της Β΄ Εθνικής. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Βόνιτσας της ΑΕΛ με 69 - 57 και παρέμεινε μόνη στην κορυφή διατηρώντας και το απόλυτο μετά από 10 αγώνες.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο Αίολος προηγήθηκε στο φινάλε με 4 πόντους. Στη συνέχεια ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 9 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη που τους διατήρησε στην κορυφή χωρίς "συγκάτοικο".
Από τους νικητές Μπρόζος και Κιτσούλης πέτυχαν από 15 πόντους, 14 είχε ο Παππάς και 12 ο Χαρισμίδης. Ο Μαλτέσιος με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΛ, ενώ από 10 είχαν οι Τσούτσος και Κουτίνας.

Δεκάλεπτα: 20 - 16, 38 - 29, 55 - 43, 69 - 57.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Τσούνας.