6 Μαΐ 2015

Το καθάρισε ο Αλικυρναικός και περιμένει

Την πρόκρισή του στα play-off που θα εξασφαλίσουν το εισιτήριο για την άνοδο στην Α' κατηγορία εξασφάλισε ο Αλικυρναικός, νικώντας με 2-1 την Ένωση Ευηνοχωρίου και συμπλήρωσε τους 4 πολύτιμους βαθμούς.

Ο Αλικυρναικός νίκησε με 2-1 ην Ένωση, στο δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της Β' ΕΠΣΝΑ, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τα play-off, όπου και θα αντιμετωπίσει τους νικητές των άλλων δύο ζευγαριών των άλλων δύο ομίλων.

Αντίθετα, η Ένωση στέκεται στο ότι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πήγε στα μπαράζ και δεν κατάφερε να κερδίσει την άνοδο.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς αποδείχθηκε το πρώτο ημίχρονο, όπου ο Άγιος Θωμάς ξεκίνησε καλύτερα, κατάφερε και προηγήθηκε με τον Αθανασόπουλο. Στο δευτερο ημίχρονο ο Αλικυρναικός κλείστηκε στο μισό γήπεδο και με αντεπιθέσεις έβγαινε στην επίθεση. Αντίθετα η Ένωση προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές να απειλήσει αλλά εκτός το πέναλτι δεν σημείωσε κάποια άλλη αξιόλογη φάση.
Με την λήξη του παιχνιδιού όλοι οι παίχτες του Αγίου Θωμά έγιναν ένα κουβάρι και πανηγύρισαν την νίκη τους. Ακολουθεί βίντεο με τους πανηγυρισμούς.

Το φιλμ του αγώνα
24' ΓΚΟΛ - Φάουλ του Τσαλαφουτα από μακριά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αθανασόπουλος με ανάποδο ψαλιδάκι κάνει το 1-0
44' Μακρινό σουτ του Φλωρόπουλου καταλήγει άουτ.
50' Σουτ του Τσαλίκη, αουτ
65' ΓΚΟΛ - Σέντρα από δεξιά πρώτη κεφαλιά του Βασιλειου η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αχτυπης με κεφαλιά κάνει το 2-0
69' Κόρνερ από δεξιά για τον Αλικυρναικό, ο Αχτύπης την κεφαλιά εξ επαφής, μπλοκάρει ο Δασκαλάκης
73' ΓΚΟΛ - Ανατρέπεται εντός περιοχή ο Ρισβάς με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γερατσιάν μειώνει σε 2-1

ΑΛΙΚΥΡΝΑΙΚΟΣ ΑΓ. ΘΩΜΑ (Σταμάτης Σαρρής): Τσιωλης, Τσαλαφουτας, Ψαθας, Ζερβας, Καρβελης, Κακκος, Βασιλειου, Μπαλαμπανης, Αθανασοπουλος, Αχτύπης, Τριφιατης

ΕΝΩΣΗ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ (Γιάννης Γουλής) Δασκαλακης, Κοσσοβας, Μακρης, Γερατσιαν, Βλαχος, Φλωροπουλος, Μιχαλοπουλος, Τσαλικης, Κοντουρης, Ρισβας, Παπαναστασιου