4 Μαΐ 2015

Ήττα για τον Α.Ο. Βόνιτσας

Στο τελευταίο του φετινό εκτός έδρας παιχνίδι ο Α.Ο. Βόνιτσας ηττήθηκε με 88 – 78 στο ΔΑΚ Γρεβενών από τον τοπικό Πρωτέα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Γρεβενών έφτασε τους 36 βαθμούς και ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βόνιτσα έχει 29 και έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Πρωτέα διατήρησαν το μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και στην τελευταία περίοδο έφτασαν σε διψήφια διαφορά πόντων κατακτώντας το «ροζ φύλλο».
Από τον Πρωτέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλωνάρας με 24, ο Μουράτογλου είχε 21, ο Τσιμίδης 13, ο Μαρκόπουλος πέτυχε 12 και ο Ζαμπέτης 10. Από τη Βόνιτσα ο Γιάννης Μανδαλάκης πέτυχε 34 πόντους, 17 είχε ο Τσιτσώνης και 14 ο Ζαχαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 19 – 18, 45 – 39, 62 – 56, 88 – 78.

Διαιτητές: Γρεκός – Κουκουλεκίδης.

Φ.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Ζαμπέτης 10, Γιαννάκης 2, Μαρκόπουλος 12, Μουράτογλου 21(3), Τσιμίδης 13, Μπαρτζώκας, Πενλίδης, Παπαθεοδώρου 6, Μαλιούρας, Ζίμπρας, Ασλανίδης, Κλωνάρας24(3).

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Μπαλάσκας): Μπουρσινός Ορ. 2, Τσιτσώνης 17(5), Κοροζής 5(1), Μπουρσινός Δ. 5, Πτηνόπουλος, Μανδαλάκης 34(3), Ζαχαράκης 14(2).