26 Απρ 2015

Νίκη στο κάστρο του

Ο Α.Ο. Αγρινίου πέτυχε τη 17η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας, καθώς επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Αίολου Αστακού με 77 – 67. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου έφτασε τους 41 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον τρίτο ΑΣ Καστοριάς, ενώ ο Αίολος παρά την ήττα πανηγύρισε την άνοδο στη Β΄ Εθνική, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα της ομάδας της Καστοριάς από την πρωτοπόρο ΑΕΛ 1964.
Ο Α.Ο.Α. μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 στο ημίχρονο και η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και με τη συμπλήρωση 30 λεπτών. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στον Αίολο και έφτασαν σε μία ακόμα σπουδαία νίκη.
Από τους νικητές 18 πόντους είχε ο Μακρής, 14 πέτυχαν οι Τσατάλας και Γκόβας και 11 ο Γεωργούλας. Από τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Πανάρας με 20, ενώ ο Λυμπάρης είχε 18.

Δεκάλεπτα: 27 – 18, 40 – 36, 62 – 57, 77 – 67.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Πατσέας, Τσατάλας 14(1), Σταμούλης, Τσιρώνης 8, Σταμουλάκης 4, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 11(1), Μακρής 18, Γκόβας 14(2).

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Νίκος Βουρνάς): Καραγεώργος 2, Πανάρας 20(2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 4(1), Μπεκατώρος, Θωνιάτης, Κακλαμάνος 6, Καλισώρας 9(2), Λυμπάρης 18, Δουρούκης 6.