2 Μαρ 2015

Συνεχίζει με νίκες ο Αίολος

Τη 17η νίκη του σε 18 αγώνες στον 3ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Αίολος Αστακού, επικρατώντας στο ΔΑΚ Βόνιτσας του Πρωτέα Γρεβενών με 71 - 61. Η ομάδα του Νίκου Βουρνά δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο "καθάρισε" τη νίκη.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να λήγει με διαφορά 2 πόντων υπέρ των γηπεδούχων. Ο Αίολος άνοιξε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και τη διατήρησε στο τέταρτο κατακτώντας τη νίκη.
Ο Κακλαμάνος με 23 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ακολούθησαν ο Θωνιάτης με 18 και ο Ψάλτου με 11. Από την ομάδα των Γρεβενών ο Μουράτογλου πέτυχε 20 πόντους και ο Μαλιούρας είχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 17 - 18, 34 - 32, 56 - 46, 71 - 61.

Διαιτητές: Καρπάνος - Λαμπίρης.

ΑΜΣ ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Βουρνάς): Σταμόπουλος 4, Ψάλτου 11(3), Θωνιάτης 18(1), Κακλαμάνος 23(4), Πάππος, Χουλιάρας, Καλισώρας 9(1), Λυμπάρης 6.