21 Δεκ 2014

Στο τέλος ΑΕΚΑΡΑ

Η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου δυσκολεύτηκε για 72 λεπτά απέναντι στο Χρυσό Αστέρα Παντάνασσας, όμως στο φινάλε έφτασε στη νίκη με το εμφατικό 4 - 1. Οι "πρόσφυγες" χρειάστηκαν 8 λεπτά για να κάνουν το 0 - 0 του 72΄, 4 - 0 στο 80΄ και να φτάσουν στους 20 βαθμούς, αφήνοντας την Παντάνασσα στους 3. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 3ο λεπτό με τον Ταλιούρα, όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και έχασε ευκαιρίες να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος Μικρόπουλος και Τζιάνης αρχικά έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, μέχρι να φτάσουμε στο 72΄ όπου ο Αυγέρης άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν να "καθαρίσουν" το ματς και το πέτυχαν με δύο τέρματα του Ευθυμίου στο 76΄ και στο 78΄ και τέρμα του Τζιάνη στο 80΄. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Παντάνασσας, που δεν είχε στον πάγκο το Γιώργο Αρμύρα λόγω τιμωρίας, ήταν να μειώσουν στο 86΄ με εκτέλεση πέναλτι του Αγραφιώτη.
Εξαιρετική η διαιτησία του νεαρού Κωνσταντίνου Καλαμάρη, που με καλά τρεξίματα ήταν συνεχώς κοντά στις φάσεις και με σωστά σφυρίγματα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, καθώς και των βοηθών του Βαγγέλη Ξηροκώστα και Νικόλαου Κορδολαίμη.

Το φιλμ του αγώνα

Μακρινό σουτ του Αγραφιώτη απέκρουσε εύκολα ο Μπαλάσκας.
Τετ α τετ του Ταλιούρα πλασέ έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ ο Μπαλάσκας.
16΄ Πάσα του Κολοκούρα ο Βελέντζας έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που απέκρουσε ο Μπαλάσκας.
23΄ Ο Τζιάνης με πάσα βγάζει τετ α τετ τον Ευθυμίου που πιάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ.
25΄ Ο Ευθυμίου βγαίνει με το Λιάγκο τον περνάει με κεφαλιά και διώχνει ο Κουμάσης πριν τη γραμμή.
29΄ Σουτ του Κυτούγια πέρασε άουτ.
31΄ Εκτέλεση φάουλ του Κυτούγια ο Ροδίτης πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει άουτ.
39΄ Ατομική ενέργεια του Σταύρου από δεξιά και σουτ που αποκρούει ο Λιάγκος.
48΄ Σουτ του Μαντόγλου περνάει άουτ.
54΄ Ο Μαντόγλου πιάνει το σουτ που διώχνει δύσκολα ο Λιάγκος και στη συνέχεια το κοντινό σουτ του Μικρόπουλου αποκρούει και πάλι ο Λιάγκος στη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων.
61΄ Σουτ του Μικρόπουλου απέκρουσε ο Λιάγκος.
69΄ Γύρισμα του Κυτούγια από αριστερά και κοντινό πλασέ του Τζιάνη περνάει άουτ.
72΄ Γκολ. Ο Ευθυμίου βρίσκει στην περιοχή τον Τζιάνη που πιάνει το σουτ και διώχνει ο Λιάγκος, όμως ο αμαρκάριστος Αυγέρης από κοντά και με εξουδετερωμένο το Λιάγκο κάνει το 1 - 0.
74΄ Ο Κυτούγιας περνάει κάθετη πάσα στον Ευθυμίου που πλάσαρε, έδιωξε ο Λιάγκος και απομάκρυνε από την περιοχή ο Ντελής.
76΄ Γκολ. Ο Κυτούγιας εκτελεί φάουλ και ο Ευθυμίου με πλασέ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 - 0.
78΄ Γκολ. Ο Κυτούγιας περνάει την πάσα στον Ευθυμίου που με πλασέ κάνει το 3 - 0.
80΄ Γκολ. Ο Ευθυμίου βρίσκει το Τζιάνη που νικάει το Λιάγκο και κάνει το 4 - 0.
83΄ Ο Σπυρόπουλος βγάζει τετ α τετ τον Τζιοβάνι Ντολένγκα που κάνει το πλασέ και διώχνει σε κόρνερ ο Μπαλάσκας.
85΄ Ο Τσώρακας κάνει ατομική προσπάθεια και δίνει στο Ντολένγκα που ανατρέπεται από το Μπαλάσκα και κερδίζει πέναλτι.
86΄ Γκολ. Ο Αγραφιώτης ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και διαμορφώνει το τελικό 4 - 1.

ΑΕΚ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (Αρτέμης Ροδίτης): Μπαλάσκας, Τασιολάμπρος (60΄ Χήρας), Κολοβάκης (64΄ Αυγέρης), Ροδίτης, Καρδαράς, Μαντόγλου, Μικρόπουλος, Σταύρου, Ευθυμίου, Κυτούγιας, Τζιάνης.