21 Δεκ 2014

Στον Αίολο Αστακού το τοπικό ντέρμπι

Ο Αίολος Αστακού ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τον Α.Ο. Αγρινίου, καθώς επιβλήθηκε στο ΔΑΚ της Βόνιτσας με σκορ 77 - 55. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο, στην ανάπαυλα προκλήθηκε ένταση και στο δεύτερο ημίχρονο ο Αίολος πήρε διαφορά και έφτασε στη νίκη.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι ο Αίολος προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Α.Ο.Α. αντέδρασε, προηγήθηκε και το ημίχρονο έκλεισε τελικά με το ισόπαλο 30 - 30. Στην ανάπαυλα δημιουργήθηκε ένταση που έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων. Οι 28 πόντοι που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο και τους έφερε με διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Βουρνά άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έφτασαν στο τελικό 77 - 55.
Ο Κακλαμάνος με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν οι Πανάρας με 18, Θωνιάτης με 11 και Λυμπάρης με 10. Από τον Α.Ο. Αγρινίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Θεοδόσης Γκόβας με 21 και ακολούθησε ο Κώστας Γεωργούλας με 10.

Τα δεκάλεπτα: 18 - 14, 30 - 30, 58 - 43, 77 - 55.

Διαιτητές: Λιότσος - Ζιώγας.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Νίκος Βουρνάς): Καραγεώργος 1, Πανάρας 18(2), Σταμόπουλος, Ψάλτου 3(1), Σούρλας, Θωνιάτης 11, Κακλαμάνος 24(6), Πάππος 8, Χουλιάρας 2, Καλισώρας, Λυμπάρης 10, Δουρούκης.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου 1, Τρομάρας, Τσατάλας 4, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 3, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 10(1), Μακρής 9, Γκόβας 21(2).