15 Δεκ 2014

Ακόμη μία νίκη για την ΑΛΦΑ '93 (Β)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε η ΑΛΦΑ '93 (Β), που επιβλήθηκε του Πήγασου με σκορ 57 - 54.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας άμυνα ζώνης κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται με 4 πόντους (11-7).
Τόσο το δεύτερο, όσο και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Πήγασος αντέδρασε και πέρασε στην αντεπίθεση. Αρχικά προηγήθηκε με 1 πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (26-27), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους με ένα προβάδισμα 9 πόντων (39-48).
Στην τέταρτη περίοδο όμως η ΑΛΦΑ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του αντιπάλου της και με προσωπικές ενέργειες από τους Σβίγγο και Στραβοδήμο έφτασε στην ανατροπή, ώστε τελικά να πάρει τη νίκη με 57-54.
Ο Σβίγγος με 15 και ο Στραβοδήμος με 14 οδήγησαν επιθετικά τους νικητές. Από τον Πήγασο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρηγογιάννης με 8.

Δεκάλεπτα: 11 - 7, 15 - 20, 13 - 21, 18 - 6.

Διαιτητές: Χριστογιάννης - Πατσατζόπουλος.

ΑΛΦΑ '93(Β) (Γιώργος Διαμάντης): Μπαλωμένος 6, Παπαχρήστος, Κανάτας 4, Σβίγγος 15, Σωτηρόπουλος 8(1), Χαλκιάς, Καρκατσέλας 2, Στραβοδήμος 14, Γέωργας 6, Γιαταγάνας 2.