19 Οκτ 2014

Στο Αγρίνιο μόνο αυτός φαβορί

Τι κι αν η Καστοριά θεωρείται από τα μεγάλα φαβορί της Κατηγορίας; Τι κι αν 2 λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε να προηγείται του Α.Ο. Αγρινίου με 4 πόντους; Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου έστω και στην παράταση κέρδισε με 85 - 80 τον Α.Σ. Καστοριάς και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας. Εξαιρετικοί οι παίκτες του Α.Ο.Α., κατέθεσαν ψυχή ακόμα και στα σημεία που έμειναν πίσω στο σκορ και πήραν μια πανάξια νίκη. Γεωργούλας, Τσατάλας, Γκόβας και Μήτσου ήταν αρκετά καλοί και στην παράταση ο Μιχάλης Σταμουλάκης με δύο τρίποντα και συνολικά 8 πόντους σε αυτό το διάστημα "καθάρισε" το ματς.
Στο ξεκίνημα ο Α.Ο. Αγρινίου μπήκε πολύ καλύτερα και αρκετά νωρίς πήρε διαφορά 10 πόντων, όμως στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. πήρε διαφορές με τον Α.Σ. Καστοριάς να φέρνει το παιχνίδι στο καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και δύο λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4. Ο Α.Ο.Α. ισοφάρισε και στην τελευταία επίθεση με μόλις 1.6 δευτερόλεπτο ο Γεωργούλας αστόχησε σε μακρινό σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης. Ο "Κέλε" ευστόχησε σε δίποντο, έχασε δύο βολές και με το σκορ στο 78 - 75 σουτ κάτω από το καλάθι, όμως με δύο τρίποντα έκανε αρχικά το σκορ 81 - 75 και στη συνέχεια 84 - 78. Το τελικό 85 - 80 βρήκε τους παίκτες του Α.Ο. Αγρινίου ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.
Ο Θεοδόσης Γκόβας ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 20, ο Παναγιώτης Τσατάλας πέτυχε 18, ο Γεωργούλας είχε 15, ο Μήτσου 13 και ο Σταμουλάκης 10. Από την Καστοριά 18 είχε ο Γυμνόπουλος, 17 ο Ντάλλης και 11 ο Καραμήτσος.

Τα δεκάλεπτα: 19 - 15, 34 - 32, 50 - 47, 72 - 72, 85 - 80

A.O. AΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου 7, Τρομάρας, Τσατάλας 18, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 10(2), Τσιρώνης, Μήτσου 13(4), Γεωργούλας 15(2), Μακρής 2, Γκόβας 20(3).

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Δαραβίγκας 5, Παπαδημητρίου, Αντωνιάδης 5(1), Γυμνόπουλος 18(2), Καραμήτσος 11, Ντάλλης 17(3), Τασιούδης 2, Τεπετίδης 9(3), Πανταζής 5, Σταϊος, Λέκκος, Κόκουρας 8.