20 Οκτ 2014

Ξεκίνημα με νίκη για την ΑΛΦΑ 93

Με νίκη ξεκίνησε της υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η ΑΛΦΑ 93 BC που επικράτησε με 60-49 του Πύρρου Αρταίων στο ΔΑΚ Αγρινίου. Σε ένα παιχνίδι μέτριο ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ νευρικές, αυτή του Ντίνου Καραπιπέρη εμφανίστηκε καλύτερη και πήρε το "ροζ φύλλο" αγώνα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα της ΑΛΦΑ και την ευστοχία του Λεμονιά πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 15-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ΑΛΦΑ ήταν για σεμινάριο καθώς δέχθηκε μόλις 4 πόντους, στην επίθεση ήταν όμως αρκετά νευρικοί οι παίχτες της με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 26-22 υπέρ της ΑΛΦΑ.
Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ μπήκε πολύ δυνατά ανέβασε στροφές και άνοιξε τη διαφορά στους 12 πόντους (36-24) όμως ο Πύρρος Αρταίων κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί 7-0 να κλείσει το διαφορά στο 39-33 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.
Στο 4ο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ το επιθετικό ρειστάλ των Τσιαμάκη , Σωτηρόπουλου , Κωστακιώτη και Διαμάντη έφτασαν στο 33′ τη διαφορά γρήγορα στο +15 (51-36) και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη της ΑΛΦΑ. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Πύρρος Αρταίων το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει λίγο τη διαφορά για το τελικό 60-49.
Από την ομάδα της ΑΛΦΑ κορυφαίοι ήταν οι Διαμάντης, Τσιαμάκης ενώ καθορισρικό ρόλο έπαιξαν και οι Σωττηρόπουλος και Κωστακιώτης , ενώ χαρακτηριστικό της ομάδας του Ντίνου Καραπιπέρη ήταν ότι σκόραραν όλοι οι παίχτες του.
Από το Πύρρο ξεχώρισαν οι Βάσιος και Κρύδης με 9 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: Α: 15-18 Β: 11-4 Γ: 13-11 Δ: 21-14.

Διαιτητές: Σταθόπουλος - Λεκατσάς.

ΑΛΦΑ 93(Καραπιπέρης): Τσιαμάκης 16(1), Διαμάντης 8, Τάγκας 3, Στεφανάτος 3, Μήλος 3, Βατίστας 6, Κωστακιώτης 9(2), Μακρής 1,  Σωτηρόπουλος 7(1), Κουδούνας 4.

ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ (Κωστόπαππας): Χαμαλίδης 6, Χάρος, Πέτσας 6, Λεμονιάς 10, Χίντζιος, Γκανάρας, Αναγνώστου 3, Καρύδης 12(1), Βάσιος 9, Ζώτος, Αναγνώστου, Δημητρίου 3.