26 Οκτ 2013

Νικηφόρα επιστροφή στο γήπεδό της η Δόξα... 2-1 τον Αχελώο

Νικηφόρα ήταν η επιστροφή της Δόξας Καινουρίου στο ανακαινισμένο της γήπεδο καθώς κέρδισε τον Αχελώο Αγγελοκάστρου με σκορ 2-1 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι "μπέμπηδες¨χρειάστηκαν ένα ημίχρονο  να προσαρμοστούν στο νέο τους γήπεδο. Στο 52' άνοιξαν το σκορ με καφελιά του Στέλιου Δάρλα και στο 59' διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Αλέξανδρο Κόκκαλη. Ο Αχελώος μείωσε σε 2-1 με τον Γιαννιώτη στο 83'.

Το φιλμ του αγώνα:
8' Σουτ Ζαλοκώστα Λ. άουτ
16' Κεφαλιά Μπούζα και ο Ευθυμίου αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
24'  Κεφαλιά πάσα Δάρλα ο Σ.Τζωρτζόπουλος γυριστό σουτ σύριζα άουτ
49' Σουτ Κόκκαλη Αλ. λίγο άουτ
51' Κόρνερ Σ.Τζωρτζόπουλου ο Τσιλίκας κάνει έξοδο, χάνει την μπάλα και από κοντά το πλασέ του Δ.Τζωρτόπουλου καταλήγει άουτ
52' Γκοοολ 1-0 Σέντρα από αριστερά του Κωνσταντίνου ο Στ. Δάρλας με κεφαλιά ανοίγει το σκορ
55' Λάθος της άμυνας της Δόξας ο Στ.Ζαλοκώστας σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά καταλήγει άουτ
56' Κάθετη πάσα του Σούζα ο Στ.Δάρλας βγαίνει τετ-α-τετ με τον Τσιλίκα ανοίγει την μπάλα και από πλάγια αριστερά κανει παράλληλη σέντρα την οποία αποκρούν οι αμυντικοί πριν την προπωθήσει ο Δ.Καμζέλης στα δίχτυα
59' Γκοοολ 2-0 Σ'εντρα Δ.Καμζέλη ο Αλ.Κόκκαλης μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά κάνει την κεφαλιά η οποία παίρνει ύψος και καταλήξει στο βάθος της εστίας του Τσιλίκα
69' Φάουλ Στ. Ζαλοκώστα ο Ευθυμίου αποκρούει
70' Γέμισμα από την άμυνα του Αχελώου ο Στ.Ζαλοκώστας μόνος με Ευθυμίου σουτ άουτ
53' Γκοοολ 2-1 Ο Γιαννιώτης έξω από την περιοχή και πλάγια δεξιά βλέπει την κακή τοποθέτηση του Ευθυμίου και με σκαφτό σουτ μειώνει το σκορ
Δόξα (Κώστας Γιωτόπουλος): Ευθυμίου, Σούζα, Κωνσταντίνου, Κόκκαλης Στ. (64' λ.τ. Ασημακόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Κόκκαλης Γ., Καμζέλης Δ., Τζωρτζόπουλος Δ., Δάρλας Στ., Τζωρτζόπουλος Σ. (85' Γκορόγιας), Κόκκαλης Αλ. (78' Πύθουλας)
Αχελώος (Ανδρέας Τσιλίκας): Τσιλίκας, Σαγανάς (62' Ρουσογιάννης), Μπούζας, Μπέτσικας Θ., Καραλής (89' Παπούτσης), Αριστόπουλος, Γιαννιώτης, Ζαλοκώστας Λ., Αλεξάκης, Ζαλοκώστας Ευστ., Μπούρος (46' Κουτούμπας)